Kiedy powstaje zakład podatkowy w Ukrainie
Polski przedsiębiorca co do zasady jest opodatkowany w Polsce od całości swoich dochodów. Jeżeli jednak prowadzi w Ukrainie zagraniczny zakład, to osiągane na jej terytorium dochody mogą podlegać opodatkowaniu w Ukrainie.
W poprzednich artykułach z cyklu pisaliśmy o wymianie handlowej z Ukrainą, a także o konsekwencjach podatkowych zatrudniania agenta / pośrednika. Wprawdzie Ukraina wciąż znajduje się w trakcie wojny, jednak część polskich przedsiębiorców oraz inwestorów może już zastanawiać się nad udziałem w procesie odbudowy tego kraju. Renowacja zniszczonych budynków, naprawa uszkodzonych dróg, budowa autostrad, budowa fabryk i zakładów produkcyjnych – to tylko przykłady działań, które mogą podjąć zagraniczni przedsiębiorcy na terenie Ukrainy. Przed rozpoczęciem działalności na terytorium tego państwa warto pomyśleć o konsekwencjach podatkowych, tj. o tym, czy podatki z tego tytułu należy zapłacić do ukraińskiego czy może polskiego organu podatkowego.
Przedsiębiorcy mający siedzibę w Polsce zasadniczo podlegają opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Wyjątkiem jest jednak sytuacja, w której polski przedsiębiorca prowadzi na terytorium innego kraju zagraniczny zakład. W takiej sytuacji dochody osiągane na terytorium kraju, gdzie powstał zakład mogą podlegać opodatkowaniu w państwie położenia zakładu (w tym przypadku w Ukrainie).
Czym jest zagraniczny zakład
Aby ocenić, czy dana działalność spowoduje powstanie zakładu (stałego przedstawicielstwa na gruncie przepisów ukraińskich) w Ukrainie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta